Bungalov

Bungalov Nedir?

Bir bungalov, genellikle merdivensiz tek katlı bir konut olarak inşa edilmiş küçük bir kır evi tipi evdir. Bungalovlar tipik olarak eğimli çatılara, açık kat planlarına, geniş ön pencerelere ve geniş ön verandalardan oluşuyor. Tarzına göre bungalovlarda birden fazla kat olabiliyor. Sanat ve El Sanatları hareketi, Amerikan tarzı bungalovları yirminci yüzyılın başlarında ön plana çıkardı ve bu tarzın varyasyonları, dünyanın dört bir yanındaki ev sahipleri tarafından aranmaya devam ediyor.

Bungalovların tarihçesi

Modern bungalov, on dokuzuncu yüzyılda Hindistan’da yaygın olan tek katlı kulübelerden uyarlandı. Modern bungalovun ilk versiyonu, Hindistan’ın İngiliz sömürge işgali sırasında İngiliz subaylar için Bengal’de inşa edildi.

İşgalci İngiliz subaylar, Hindustani bir kelime olan ve “Bengal’e ait” anlamına gelen Bangla (veya Bangala) tarzında küçük, ekonomik tek katlı evler inşa etmeleri için bölgeden işçi tuttu. Bungalov kelimesi de buradan türedi. 

Bungalovlar, sakinlerini sıcak güneşten korumak için geniş, korunaklı sundurmalarla yere kadar alçak olarak hazırlanmıştı.

1900’lerin başında ise bungalov Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın mimari tarz haline geldi. İngiliz Sanat ve El Sanatları hareketinin eklektik Viktorya stilinden daha basit bir estetiği tercih eden Amerikan Sanat ve El Sanatları hareketinin etkileri sayesinde bungalovların popülaritesi önümüzdeki otuz yıl boyunca artacaktı.

Bungalovların özellikleri

Belirli bungalov mimarisi türleri estetik açıdan biraz farklılık gösterebilirken, geleneksel American Craftsman bungalov tarzı evler, şu gibi özelliklerde:

  • Küçük boyutlular: Bir bungalov ev genellikle küçük, tek katlı bir evdir. Ancak eğimli çatısının üzerine ikinci bir kat (veya yarım kat) yapılabilir. Yatak odaları genellikle zemin katta yer alır ve oturma odası planın merkezinde yer alır.
  • Dengeli bir mimarileri var: Bir bungalovun ön cephesi simetrik olmak zorunda değildir, ancak genellikle dengeli oranlar sunar. Klasik bir bungalovun tipik olarak açık ve genellikle kare veya konik olan kalın destek sütunlarına sahiptir.
  • Açık kat planları: Bungalovlar tipik olarak küçük metrekarelere ve minimum depolama alanına sahiptir. Bungalov tarzı konut planlarında genellikle koridorlar yerine doğrudan birbirine bağlanan odalar bulunur.
  • Saçaklı geniş ön veranda: Bungalovun en belirgin özelliklerinden biri, tipik olarak dik eğimli bir çatı ile örtülen verandalarıdır.
  • Çok sayıda pencere: Geleneksel bungalovlarda genellikle çift asılı veya tek asılı pencereler bulunur. Bununla birlikte, modern Zanaatkar tarzı bungalovlarda kanatlı pencereler veya büyük bir cumbalı pencere bulunabilir.
  • Yeni nesil bungalovlarda havuz ve jakuzi: Tatil amaçlı yeni nesil bungalovlarda, daha kalabalık konaklama imkanının yanı sıra, ısıtmalı havuz, bungalova özel normal havuz ve dış alan jakuzisi gibi çeşitli konfor seçenekleri de bulunuyor.